Forumul jucatorilor de airsoft din Sibiu
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forumul jucatorilor de airsoft din Sibiu

Forumul jucatorilor de Airsoft din Sibiu
 
AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Procedura plasari comenzi la comun (de citit cu atentie!)

In jos 
AutorMesaj
Ghost Leader

Ghost Leader


masculin
Numarul mesajelor : 509
Varsta : 43
Localizare : Sibiu, Romania
Data de inscriere : 06/01/2009

Procedura plasari comenzi la comun (de citit cu atentie!) Empty
MesajSubiect: Procedura plasari comenzi la comun (de citit cu atentie!)   Procedura plasari comenzi la comun (de citit cu atentie!) Icon_minitimeMier Iul 15, 2009 12:41 pm

Procedura plasari comenzi in tara/strainatate

Pentru a creste transparenta in ceea ce priveste comenzile la comun am realizat un mic ghid pe care am incercat sa il fac cat mai structurat cu putinta. Daca sunt aspecte care nu le-am cuprins aici, lasa intrebarea ta mai jos si completam ghidul.

De ce as comanda la comun?

- iesi mai ieftin (a nu se intelege gratis). O comanda la comun presupune costuri de transport care se impart la toti in functie de greutate. Cu cat greutatea e mai mare, cu atat costul de transport scade. In cazul unor situri, daca valoarea comenzii trece de o anumita suma, transportul este gratuit.
- la comenzi care trec de o anumita valoare se poate obtine un anumit discount.

De unde comand?

- pentru comenzi din Romania iti recomandam www.airsoft.ro si capitano.ro.
- pentru comenzi din afara tarii recomandam taiwangun.com, wgcshop.com, ebairsoft.com (unde transportul e gratuit) si rsov.com. Sunt situri de pe care am facut deja zeci de comenzi si sunt ok. Cu plata se ocupa Ghost Leader.
- in cazul comenzilor din afara tarii, la pretul de pe site se adauga pret transport in functie de greutate + 19% taxe vamale din valoarea totala.

Ce comand?

- dispozitive optice sau replici airsoft comanzi preferabil doar de pe site-uri din Romania sau UE, gen taiwangun.com. De pe taiwangun.com de exemplu o replica te scoate la acelasi pret final ca si cum ai lua-o de wgcshop.com (dupa ce adaugi vama si transportul).
- daca vrei sa comanzi dispozitive optice sau replici de airsoft din afara tarii, esti ajutat cu plata online insa pachetaul va veni individual (doar cu comanda ta) pe numele si adresa ta urmand sa te descursi singur cu cei de la vama (cateodata vamesii fac ochi mai mari la optice decat al replici de airsoft).
- pentru uniforme si alte accesorii outdoor, capitano.ro este locul ideal. De exemplu, aici cu 100 Ron iti iei o uniforma completa de la armata germana (pantaloni, curea, camasa, veston, curea veston in camuflaj flecktarn).
- pentru bile si alte maruntisuri taiwangun.com este o afacere buna
- pentru piese de schimb & upgrade wgcshop.com si rsov.com sunt perfecte.
- accesorii mai ieftine pot fi luate de asemenea de pe ebairsoft.com

Cum platesc?

- plata se face in avans persoanei care se ocupa de plata comenzii. Aceasta iti va trimite pe e-mail datele contului sau te intelegi cu ea telefonic cum procedezi ca sa ii dai banii.
- bani se dau in Ron, nu in USD sau Euro
- in cazul in care iti comanzi un dispozitiv optic sau replica din afara EU vei primi de la cel care se ocupa de comanda si factura pentru a merge cu ea la vama.

Precizari finale

- incearca sa dai bani de comanda inainte de termenul anuntat pentru realizarea comenzii. Fiecare zi in plus inseamna posibilitatea ca anumite produse sa dispara de pe stoc.
- daca dai bani de comanda prin transfer bancar transfera atat cat ti se spune, nu mai mult si nici mai putin (nu o sa ti se faca credit la cel care face comanda si nici nu o sa puna de la el 1 Ron care nu e mult, insa de la 10 oameni care fiecare gandeste asa, se aduna ceva)
- cel care centralizeaza comanda nu iti este dator cu nimic si nu incearca sa iti incarce nota de plata. Daca ti-a spus un pret final, ia-l de bun sau renunta!
- in cazul in care te razgandesti cu o comanda inainte de termenul anuntat pentru finalizarea ei (la fiecare se poate intampla sa ramanem fara bani) ai bunavointa a anunta acest lucru deoarece influenteaza pretul la transport pe care ceilalti trebuie sa il plateasca si de asemenea cel care face comanda pierde timp aiurea. Nu e problema daca vrei sa adaugi produse, ci daca renunti la comanda cu totul si nu zici.
- termenul de primire al produsului poate fi de la maxim 1 saptamana in cazul comenzilor din EU; pana la max. 3 saptamani in cazul comenzilor din afara EU. Produsele din Romania ajung in max. 3 zile.
Sus In jos
http://www.6mm.ro/sds/profil/ghost_leader.php
 
Procedura plasari comenzi la comun (de citit cu atentie!)
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul jucatorilor de airsoft din Sibiu :: Piata neagra :: Cumparari-
Mergi direct la: