Forumul jucatorilor de airsoft din Sibiu
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forumul jucatorilor de airsoft din Sibiu

Forumul jucatorilor de Airsoft din Sibiu
 
AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Despre MED

In jos 
+2
dreku
ovi1
6 participanți
AutorMesaj
ovi1

ovi1


masculin
Numarul mesajelor : 12
Varsta : 42
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 01/05/2009

Despre MED Empty
MesajSubiect: Re: Despre MED   Despre MED Icon_minitimeDum Mai 24, 2009 5:02 pm

Pacat ca la jocuri nu se cunoaste notiunea de MED si de fiecare data se lasa cu sange..

Normal ar fi sa masuram vitezele la fiecare meci , si cine nu respecta MED-ul sa ia o binemeritata pauza..

Parerea mea..
Sus In jos
dreku

dreku


masculin
Numarul mesajelor : 117
Varsta : 39
Localizare : sighiu
Data de inscriere : 10/01/2009

Despre MED Empty
MesajSubiect: Re: Despre MED   Despre MED Icon_minitimeDum Mai 24, 2009 5:17 pm

E prea drastica propunerea ta ovi ... cine are o arma mai puternica o sa traga pe semi si o sa tinteasca doar de la piept in jos. Wink
Sus In jos
ovi1

ovi1


masculin
Numarul mesajelor : 12
Varsta : 42
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 01/05/2009

Despre MED Empty
MesajSubiect: Re: Despre MED   Despre MED Icon_minitimeDum Mai 24, 2009 5:21 pm

si de la piept in jos tot cu sange se lasa daca trage cu 130+ mps de la 3 metri.. deci nu prea se rezolva mare branza.

Regulile de MED ar trebui respectate..

Cei care are au peste 130mps sa-si ia si un pistol sau un tub cu cornete ca side arm Smile

In plus daca o sa jucam in jocuri nationale acolo ti se pune o eticheta pe arma in functie de puterea ei, deci ar trebui sa respectam MED-ul si la jocurile amicale.
Sus In jos
DEER

DEER


masculin
Numarul mesajelor : 142
Varsta : 43
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 21/05/2009

Despre MED Empty
MesajSubiect: Re: Despre MED   Despre MED Icon_minitimeDum Mai 24, 2009 5:56 pm

ovi1 a scris:
si de la piept in jos tot cu sange se lasa daca trage cu 130+ mps de la 3 metri.. deci nu prea se rezolva mare branza.

Regulile de MED ar trebui respectate..

Cei care are au peste 130mps sa-si ia si un pistol sau un tub cu cornete ca side arm Smile

In plus daca o sa jucam in jocuri nationale acolo ti se pune o eticheta pe arma in functie de puterea ei, deci ar trebui sa respectam MED-ul si la jocurile amicale.

off topic: cu prastie am voie? lol!
on topic: cam la fiecare joc se intampla sa tragi din 5 metri, involuntar evident (dai nas in nas) si atunci tot nasol e, indiferent ca ai sub sau peste 130 mps.

bin reguli bine stabilite de bun simt cred ca se poate remedia si problema asta.
parerea mea
Sus In jos
Ruairi

Ruairi


masculin
Numarul mesajelor : 524
Varsta : 43
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 06/01/2009

Despre MED Empty
MesajSubiect: Re: Despre MED   Despre MED Icon_minitimeDum Mai 24, 2009 8:39 pm

Deci, pentru a nu murdari asa nu cu alta pb, mutam aici deocamdata aceasta discutie.
ovi1 exista reguli privind MED-ul care jucatorii mai vechi le respecta, am 7 arme acasa din care doar 2 au peste 110m/s. Celelalte sunt sub, deci am voie sa trag cu ele si din 1m, asta conform regulamentului.
periodic am adus la joc chrono-ul si am masurat armamentul tuturor, fiecare tine minte cat a scos arma si ce med respecta. Pb e tot din cauza oamenilor noi, pt ca majoritatea aveti arme china made, care sunt super nesimtite ca power. Vreti sa jucati safe, respectati regulamentul ala.
E mai simplu. vreti sa il aplicam ad literam, atunci cine are peste 125m/s trage numai semi sau isi schimba arcul cu unul mai slab, adica downgrade. La fel e, de preferat sa aveti si voi standarduri, ca nu mi se pare fair cand eu am 300 bile in 6 incarcatoare si altul are 1000 bile in 2 incarcatoare.
Cum nu pot obliga sa se respecte incarcatoarele ca e totusi o chestiune de bani, astia cu chinezarii la 129, obligati-va sa respectati med-ul.

A. max 110 m/s - orice clasa, Minimum Engagement Distance 1m, incarcatoare cu capacitatea maxima Mid-Cap
B. max 110 m/s - SAW, MED 7m, orice fel de incarcatoare

C. 110 - 125 m/s - orice arma, MED 7m, incarcatoare cu capacitatea maxima mid-cap
D. 110 - 125 m/s - SAW, MED: 15m, orice fel de incarcatoare

D. 125 - 140 m/s - DMR: long arm, semi-only, low-cap sau bolt action, MED: 15 m

E. 140 - 170 m/s - snipers, bolt action only, MED 25

Deer, medul e o chestie de bun simt, nu ma intereseaza de instincte, reflexe si alte din astea, trebuie respectat. Regulamentul nostru e facut dupa cel valabil pt evenimentele nationale in Ro, la care daca vreti sa participati e obligatoriu sa va invatati cu el. In timp o sa vedeti ca nu e deloc greu sa il si aplicati. La fel o sa vedeti ca power is nothing without control.


Ultima editare efectuata de catre Ruairi in Dum Mai 24, 2009 8:53 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.6mm.ro
DEER

DEER


masculin
Numarul mesajelor : 142
Varsta : 43
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 21/05/2009

Despre MED Empty
MesajSubiect: Re: Despre MED   Despre MED Icon_minitimeDum Mai 24, 2009 8:49 pm

Ruairi a scris:
Deci, pentru a nu murdari asa nu cu alta pb, mutam aici deocamdata aceasta discutie.
ovi1 exista reguli privind MED-ul care jucatorii mai vechi le respecta, am 7 arme acasa din care doar 2 au peste 110m/s. Celelalte sunt sub, deci am voie sa trag cu ele si din 1m, asta conform regulamentului.
periodic am adus la joc chrono-ul si am masurat armamentul tuturor, fiecare tine minte cat a scos arma si ce med respecta. Pb e tot din cauza oamenilor noi, pt ca majoritatea aveti arme china made, care sunt super nesimtite ca power.
Deer, medul e o chestie de bun simt, care nu ma intereseaza de instincte trebuie respectata. Regulamentul nostru e facut dupa cel valabil pt evenimentele nationale in Ro, la care daca vreti sa participati e obligatoriu sa va invatati cu el. In timp o sa vedeti ca nu e deloc greu sa il si aplicati. La fel o sa vedeti ca power is nothing without control.

sunt de acord cu tine, cu regulile, nici n-am zis altceva, eu faceam referire doar la o posibila situatie.
Sus In jos
Ruairi

Ruairi


masculin
Numarul mesajelor : 524
Varsta : 43
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 06/01/2009

Despre MED Empty
MesajSubiect: Re: Despre MED   Despre MED Icon_minitimeDum Mai 24, 2009 8:54 pm

in situatia aia e stand off-ul, in care ori decideti sa va indepartati fara sa trageti, ori iesiti amandoi
Sus In jos
http://www.6mm.ro
cipodelphin

cipodelphin


masculin
Numarul mesajelor : 266
Varsta : 47
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 27/02/2009

Despre MED Empty
MesajSubiect: Re: Despre MED   Despre MED Icon_minitimeLun Mai 25, 2009 9:01 am

E drept ca vor mai exista momente in care, luat prin surprindere, apesi pe tragaci din instinct, fara sa vrei...atunci important este ca ambii sa inteleaga momentul si sa treaca elegant peste!!!
In rest de acord cu tot ce a scris Andrei!!!
Sus In jos
Ruairi

Ruairi


masculin
Numarul mesajelor : 524
Varsta : 43
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 06/01/2009

Despre MED Empty
MesajSubiect: Re: Despre MED   Despre MED Icon_minitimeLun Mai 25, 2009 2:11 pm

Pai bine mai ovi1, tu bati apa in piua cu Med, cu play safe, cu sa nu mai fie nasuri insangerate la jocuri si tot tu esti ala care pe ASR, vrei o arma tare la 130 m/s ieftina si buna, a carui arc sa nu se lase in timp.
http://www.airsoftromania.com/forum/viewtopic.php?f=1&t=4914&start=15
Sincer oamenii de calitate de acolo, cam faceau misto de tine, doar prapaditii veneau cu recomandari.
Puterea aia e nimic, dar toaca mecanismele in draci, la fel cum ii umple de rani pe coechipierii tai. Garantat g36-le meu la 108 m/s da mai departe decat un mp5 RAS de JG. Asa cum zice tex pe undeva " niste antici intelepti japonezi in ale airsoftului spuneau ca o viteza
mai mare nu face decat sa scurteze timpul in care bila ajunge pana la
tinta, si nu neaparat sa creasca rangeul util"
Daca te prindem cu arma de 130 m/s in teren si nu respecti MED-ul de 15m, la fel single fire only, nu mai joci cu noi. Cred ca nu iti dai seama ce inseamna pt tine care nu ai pistol, sa nu poti intra in anumite cladiri, ca doar nu o sa cureti cu arma la 130 cladirile, ca in interior nu ai cum respoecta MED-ul.
O sa iti arat la urmatorul joc, cand ne intalnim cat inseamna aia 15m, masurati cu ruleta. Deja stii ce inseamna sa o iei cu un aeg normal la 100-105m/s din distante mici, imagineaza-ti ce faci cu un aeg la 130m/s. Vreti sa va scoateti din fata si din zonele moi bilele cu briceagul?
Ceea ce trebuie sa intelegeti voi oamenii noi, este ca daca tu nu ai dispozitie si nu joci bine, atunci indiferent ce replica ultra tunata aduci cu tine, nu te ajuta.


Ultima editare efectuata de catre Ruairi in Lun Mai 25, 2009 2:39 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.6mm.ro
COP

COP


masculin
Numarul mesajelor : 59
Varsta : 42
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 24/05/2009

Despre MED Empty
MesajSubiect: med   Despre MED Icon_minitimeLun Mai 25, 2009 2:16 pm

imi iau urm arma
http://romanian-airsoft.com/product_info.php?products_id=72
ce med va trebui sa respect?
Sus In jos
cipodelphin

cipodelphin


masculin
Numarul mesajelor : 266
Varsta : 47
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 27/02/2009

Despre MED Empty
MesajSubiect: Re: Despre MED   Despre MED Icon_minitimeLun Mai 25, 2009 2:20 pm

Ovi1 sunt uimit de duplicitatea ta lol! lol! lol! ....daca vrei ceea ce afisezi vezi ca mai este un team care face cam ce faci tu lol! lol! .....eu unul....mai bine tac dar alegerile iti apartin....
Respect!!!
Sus In jos
dreku

dreku


masculin
Numarul mesajelor : 117
Varsta : 39
Localizare : sighiu
Data de inscriere : 10/01/2009

Despre MED Empty
MesajSubiect: Re: Despre MED   Despre MED Icon_minitimeLun Mai 25, 2009 2:21 pm

Cop, la ce arata acolo la detalii despre arma, vei respecta MED-ul mai sus afisat de catre Ruairi. Wink
Sus In jos
Ruairi

Ruairi


masculin
Numarul mesajelor : 524
Varsta : 43
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 06/01/2009

Despre MED Empty
MesajSubiect: Re: Despre MED   Despre MED Icon_minitimeLun Mai 25, 2009 2:23 pm

Cop, dupa ce o masuram pe chrono, o sa iti spun. Producatorul zice ca scoate 300-330 fps, asta ar fi cam 100-105m/s. Problema e ca acesti simpatici chinezi nu fac 2 replici la fel. Deci pana nu o masuram nu stiu exact.
max 110 m/s - orice clasa, Minimum Engagement Distance 1m,dupa cum vezi mai sus, pt ca jucati cu noi avem un site al clubului unde exista aceste reguli, va rog sa le cititi si sa le bagati la cap.

Later edit: Cipo sa stii ca nici cu ceilalti nu poate juca pt ca si ei respecta de ceva vreme regulamentul de pe ASR.
Sus In jos
http://www.6mm.ro
cipodelphin

cipodelphin


masculin
Numarul mesajelor : 266
Varsta : 47
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 27/02/2009

Despre MED Empty
MesajSubiect: Re: Despre MED   Despre MED Icon_minitimeLun Mai 25, 2009 2:26 pm

Cop...tot respectul....sunt de acord sa studiezi toate forumurile posibile si imposibile din romania si sa ceri sfaturi si orice ai nevoie pentru a intra in aceasta comunitate a airsoft-ului.....dar eu unul apreciez faptul ca intrebi clubul respectiv membrii acestuia ce te sfatuiesc si asta pentru ca fiecare cu parerea lui de jucator sau club...iar atata timp cat tu intrebi clubul cu care joci inseamna respect din partea ta fata de acesta.....no other comments....esti tare Cop....sunt mandru sa vad ca voi avea astfel de combatant!!!!
RESPECT!!!

Andrei, sa isi faca upgrade sau orice doreste ca
sa fie satisfacut dar nu sa ne spuna noua una si in alte parte
alta.....asa cade....
Sus In jos
Ruairi

Ruairi


masculin
Numarul mesajelor : 524
Varsta : 43
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 06/01/2009

Despre MED Empty
MesajSubiect: Re: Despre MED   Despre MED Icon_minitimeLun Mai 25, 2009 2:49 pm

Revin,tot cu un citat din ovi1:"M-am razbandit, nu imi mai iau ceva de 130 mps Despre MED Icon_smile . Am vazut azi cum a sarit sangele din unu care a fost palit de la vreo 10 metri cu asa ceva.
Iar eu am tras o rafala cu 105 mps ai mei de la 10 metri si nici macar nu i-au ramas urme tipului pe fata"
Eu te rog sa imi spui din cine a sarit sangele pe 24.05? Si cine e dementul cu arma de 130 m/s. Cum apreciezi tu acei m/s si distantele la care tragi.
Nu de alta dar ma calca pe nervi discutia, plus pe ASR Romania se intelege ca noi suntem niste dementi care permitem chestii din astea la noi la joc.
Sus In jos
http://www.6mm.ro
ovi1

ovi1


masculin
Numarul mesajelor : 12
Varsta : 42
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 01/05/2009

Despre MED Empty
MesajSubiect: Re: Despre MED   Despre MED Icon_minitimeLun Mai 25, 2009 5:18 pm

Cred ca am fost inteles gresit. Eu nu vreau sa vin cu un 130 mps si sa fac pe Rambo la joc.

Am deschis topicul de pe ASR pentru ca mi-ar fi placut o arma cu care sa palesc ceva si la 30-40 de metri. Cu asta pe care o am acum nu pot sa trag la mai mult de 20-25 de metri decat cu bolta. Intre timp m-am razgnadit si probabil o sa-mi iau ceva de 110 mps cu teava f lunga sau un sniper..

Duminica, la ultimul joc, tipul care a venit cu motocicleta a primit o bila in frunte si i-a tasnit sangele destul de tare. Nu stiu ce viteza avea replica celui care a tras si nici distanta de la care s-a tras. Este posibil ca tipul sa fi avut o piele subtire si sensibila sau este posibil ca med-ul sa nu fi fost respectat. Cred ca o masca e recomandata in timpul jocurilor. Ideea este ca nu as vrea sa patesc asa ceva si nici sa cauzez cuiva asa ceva de asta am propus masurarea armelor la incepupul zilei.

Pe ASR Romania au iesit discutii intre unul din Hunedoara care are niste impresii gresite despre airsoft si toti restul.

Vreau sa imi cer scuze daca am calcat pe cineva pe nervi , chiar nu am vrut sa cauzez astfel de discutii si probleme.

Airsoftul ar trebui sa fie un joc in care toata lumea sa se simta bine.

Daca considerati ca nu joc fair play, ca nu respect regulile, sau ca nu vreti sa jucati cu mine, va rog sa imi spuneti ca sa-mi caut alti parteneri de joaca.
Sus In jos
Ruairi

Ruairi


masculin
Numarul mesajelor : 524
Varsta : 43
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 06/01/2009

Despre MED Empty
MesajSubiect: Re: Despre MED   Despre MED Icon_minitimeLun Mai 25, 2009 5:32 pm

Airsoftul ar trebui sa fie un joc in care toata lumea sa se simta bine, exact asa e cum spui.

Tocmai pt circul cu med-ul oamenii mai vechi sunt reticienti la oamenii noi, care evident sunt happy trigger si au tendinta sa incalce pana si cele mai elementare reguli. Masca e alegerea fiecaruia, unii le poarta altii nu. E o chestiune care tine de pielea fiecaruia, dar o sa vezi la urmatoarele jocuri rezultatul testarii pe chrono, ca sa vezi si tu cat scot armele, sa nu zici ca venim cu cine stie ce tunuri la joc. Culmea armele noilor veniti, care sunt chinezarii noi ce nu au apucat inca sa se lase sunt alea nesimtite.

De curiozitate ai apucat sa citesti regulamentul ala in totalitate? Cel pe care il avem pus pe site-ul clubului, pt ca se presupune ca venind cu noi la joc ne respecti si accepti regulile.

Atentie la ce spui pe ASR, mai ales daca nu esti in stare sa dai exemple concrete, nu de alta dar cu siguranta baietii de acolo te-au inteles gresit, asa cum poate te-am inteles si eu. Iti garantez ca nici-o arma nu a avut mai mult de 120 in teren, exceptand cele 2 snipere. Pe ASR au mai fost si dementii, care evident exista in orice comunitate, ce au dus o parte din topicul tau la Junk. Ce crezi ca ala din Hunedoara ar mai fi avut unde sa isi etaleze cunostiintele despre arcuri, upgrade-uri, puteri, daca nu ar fi aparut un sibian, cu un topic nou, foarte hot?

Vrei sa tragi la 30-40 m, cu siguranta puterea mai mare nu e solutie, ci un upgrade bun la grupul aer. Armele china made nu sunt f fiabile la capitolul precizie, de aia tre sa le ajuti cu piese. O teava de precizie si uo guma de hop-up o sa ii faca treaba f bine inca ceva timp pana mai strangi banuti de ceva piese de calitate. Am incercat sa iti explic asta, ai tras si cu g-ul meu daca nu ma insel, tocmai pt a vedea diferenta. E mai slabut ca putere decat arma ta, dar trage mult mai departe. Deci nu puterea face range-ul. Nu te-am convins, a mai trebuit sa creezi o mini furtuna si pe ASR, unde la fel a incercat o armata de oameni sa iti explice diferenta. Nici pe ei nu i-ai inteles, intr-adevar au mai fost si dementi care te indemnau spre cine stie ce arma care in 2 luni are arcul la 90m/s in cel mai bun caz sau gearboxul crapat in cel mai rau.

Suntem toleranti si nu e vorba de excluderi sau de mai cine stie ce, dar atentie cum pui problema.
Sus In jos
http://www.6mm.ro
dreku

dreku


masculin
Numarul mesajelor : 117
Varsta : 39
Localizare : sighiu
Data de inscriere : 10/01/2009

Despre MED Empty
MesajSubiect: Re: Despre MED   Despre MED Icon_minitimeLun Mai 25, 2009 5:37 pm

La faza de duminica in care tipul cu motorul a luat o bila in freza s-a tras cu un mp5 RAS de JG de la o distanta de mazim 10 metri. Cel care a tras nu a fost atent cand a tintit si din reflex a tras la cap, desi am zis la inceputul zilei sa incercam sa nu se traga la cap. Dar asta e ... victime colaterale vor mai fi. Neutral
Sus In jos
cipodelphin

cipodelphin


masculin
Numarul mesajelor : 266
Varsta : 47
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 27/02/2009

Despre MED Empty
MesajSubiect: Re: Despre MED   Despre MED Icon_minitimeLun Mai 25, 2009 5:40 pm

Nu ai calcat pe nimeni pe nervi dar contrazicerile aduse la propria-ti persoana lasa de dorit....nu judecam pe nimeni dar tu o faci cam singur si o faci destul de slabut sau puternic sau cum vrei tu....
Respect!!!
Sus In jos
Ruairi

Ruairi


masculin
Numarul mesajelor : 524
Varsta : 43
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 06/01/2009

Despre MED Empty
MesajSubiect: Re: Despre MED   Despre MED Icon_minitimeLun Mai 25, 2009 5:42 pm

Acel Mp5 Ras a fost probabil cel a lui Doc, nu stiu sa mai fi fost altul in teren, scoate un pic peste 120, daca mai tin eu bine minte ultima masuratoare la chrono. Se incadreaza aici 110 - 125 m/s - orice arma, MED 7m. In concluzie....., cu tot respectul Med-ului, se intampla accidentari.
2 variante, ori purtati masca, cei care aveti o pb cu asta, ori fiecare are o arma speciala de cqb, care sa fie la 100m/s.
Sus In jos
http://www.6mm.ro
cipodelphin

cipodelphin


masculin
Numarul mesajelor : 266
Varsta : 47
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 27/02/2009

Despre MED Empty
MesajSubiect: Re: Despre MED   Despre MED Icon_minitimeLun Mai 25, 2009 6:02 pm

Daca esti plin de sange in urma unei arme care trage cu 500 m/s, nu este vina nimanui ca nu porti masca... daca nu-ti place sa porti masca, atunci suporta ketch-up-ul de pe fatza, mana, picior sau unde mai esti lovit si nu te plange sau sa incepi sa urli.
Respect!!!
P.S. Alegerile ce le facem duc la intamplari ce trebuie sa le suportam nu sa le gasim scuze...
Sus In jos
Ruairi

Ruairi


masculin
Numarul mesajelor : 524
Varsta : 43
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 06/01/2009

Despre MED Empty
MesajSubiect: Re: Despre MED   Despre MED Icon_minitimeLun Mai 25, 2009 6:05 pm

Cipo nu e chiar asa, la urma urmei e doar un joc si ar trebui sa fe jucat cat mai safe. Tocmai de aia a fost gandit si testat acel regulament de cei de pe ASR, ca sa fie cat mai safe.
Dar intreb daca un JG mp5 RAS din 10 m la 120 a lasat o urma insangerata, ce ar fi facut o arma de 130-140m/s?
Sus In jos
http://www.6mm.ro
cipodelphin

cipodelphin


masculin
Numarul mesajelor : 266
Varsta : 47
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 27/02/2009

Despre MED Empty
MesajSubiect: Re: Despre MED   Despre MED Icon_minitimeLun Mai 25, 2009 6:08 pm

Andrei, nu intelege gresit.....ma refeream strict la cei ce vor masti sau sunt loviti tocmai ca nu au masti.....eu unul nu o suport si imi asum orice bila fara a reprosa.....cu armele peste 100 m/s e simplu....intri in cladire o scimbi pe single fire....iesi din cladire o poti pune pe auto.....
Sus In jos
Continut sponsorizat





Despre MED Empty
MesajSubiect: Re: Despre MED   Despre MED Icon_minitime

Sus In jos
 
Despre MED
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul jucatorilor de airsoft din Sibiu :: Echipament, Strategie, Locatii :: Strategii-
Mergi direct la: