Forumul jucatorilor de airsoft din Sibiu
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forumul jucatorilor de airsoft din Sibiu

Forumul jucatorilor de Airsoft din Sibiu
 
AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 MP5 problems

In jos 
+2
Ruairi
The Fucker
6 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
The Fucker

The Fucker


masculin
Numarul mesajelor : 484
Varsta : 51
Localizare : Rasinari/Sibiu
Data de inscriere : 06/01/2009

MP5 problems Empty
MesajSubiect: MP5 problems   MP5 problems Icon_minitimeMier Ian 07, 2009 1:55 am

Sal.Dupa cum stiu cei care au fost la jocul de duminica,MP5-ul meu nu mai tragea bilele.Bateria ok dar bile ciao.Am crezut ca din cauza frigului s-a blocat ceva...Acasa dupa ce am last arma sa se mai incalzeasca nimic.Totul functioneaza ca si sunet dar nu scoate nimic pe teava.Daca scot si pun la loc incarcatorul trage cateodata 2 bile si gata.Eu am impresia ca e incarcatorul de vina...Ma poate ajuta cineva sa probez cu un incarcator de MP5 arma sa pot juca in weekend?? Basketball

Tarry eventual putem sa ne intalnim sa probez cu incarcator de-el tau?
_________________
"Blessed be the Lord, my strength, which teaches my hands to war, and my fingers to fight"
Sus In jos
http://nero07.hi5.com
Ruairi

Ruairi


masculin
Numarul mesajelor : 524
Varsta : 43
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 06/01/2009

MP5 problems Empty
MesajSubiect: Re: MP5 problems   MP5 problems Icon_minitimeMier Ian 07, 2009 9:34 am

Nelutu, 2 chestii, incearca dupa ca in prealabil dai hop-upul la zero, sa bagi tija care o ai in cutia armei cu partea mai groasa pe teava, posibil ori sa ti se fi spart ceva pe teava ori sa ai o bila blocata.
A doua, majoritatea dintre voi nu folositi deloc ulei siliconic si e pacat. Arma cam la 1000-2000 bile trase, ar trebui sa ii fie curatata teava. Eu o curat cam la 2 iesiri la joc.

Ingrijiri speciale:
Cand o primesti ar trebui sa umpli un incarcator si sa tragi cateva bile, dai cu spray 2 bile pe care le asezi in incarcator si le tragi.

Se recomanda ca dupa fiecare joc daca e murdara sa o cureti cu o carpa imbibata in spirt asta in exterior, dupa care sa o stergi cu o carpa pe care ai sprey-at ulei siliconic, asta pt protectia ei la jocul urmator. Cam la 2000 bile trase se recomanda sa o cureti cu tija care vine in cutia armei. Pui in capatul ei o bucata de carpa de bumbac (carpa care nu se scamoseaza) la fel dai cu spray pe ea si cu miscari circulare stergi teava pe dinauntru. Aceasta curatare a tevii se face cu hop-upul dat la minim si nu infunzi tija ca sa atingi garnitura de hop-up, de obicei tijele au un semn ca sa nu indesi prea mult. Dupa ce ai sters, carpa o sa iese murdara, repeti operatiunea cu bucatele de carpa uscate, pana cand dupa stergere bucata de carpa e curata.
Dupa aceasta operatiune poti da cu spray in hop-up chamber, pe acolo pe unde bilele trec din incarcator in arma, tii apasat maxim 3 sec si sprayezi acolo. Se mai da cu spray si in incarcator pt o mai buna functionare a lui, dupa cum ai vazut are o gramada de chestii mobile care daca sunt unse il ajuta sa functioneze mai bine.
Propriu zis mai ai nevoie de un tub de spray siliconic, alta solutie de curatat nu e buna ca iti ataca componentele interne ale armei.

Baietii pot spune ca face minuni uleiul siliconic Very Happy


Ultima editare efectuata de catre Ruairi in Mier Ian 07, 2009 11:52 am, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.6mm.ro
Vizitato
Vizitator
avatar



MP5 problems Empty
MesajSubiect: Re: MP5 problems   MP5 problems Icon_minitimeMier Ian 07, 2009 9:35 am

The Fucker a scris:
Tarry eventual putem sa ne intalnim sa probez cu incarcator de-el tau?

Esti sigur ca nu era din cauza ca era foarte frig si hop-upul nu era uns ?
Andrei mi-a spus si mie de aceasta treaba. Cand am ajuns acasa am curatat arma cu spray siliconic, si surpriza era foarte murdara teava. Am uns si la hop-up si sunt convins ca va merge super weekendul asta.
Sus In jos
The Fucker

The Fucker


masculin
Numarul mesajelor : 484
Varsta : 51
Localizare : Rasinari/Sibiu
Data de inscriere : 06/01/2009

MP5 problems Empty
MesajSubiect: Re: MP5 problems   MP5 problems Icon_minitimeMier Ian 07, 2009 11:49 am

ok.mersi.Sa vad cum rezolv atunci pana duminica sau sambata ... study Btw gasesc spray siliconic pe aici prin SB sau doar pe site-uri de airsof??
--------------------------------------------------------------------------------

"Dupa ce ai sters, carpa o sa iese murdara, repeti operatiunea cu bucatele de carpa uscate, pana cand dupa stergere bucata de carpa e curata." Partea asta am exersat-o in armata de nu o uit nici la batranete ...Ca nu am vazut pana acum cum se regleaza Hop-up si ce mi-ai mai recomandat da .Eventual sa ma initiezi un pic cand o sa vem posibilitate ar fi ideal!Thanks


Ultima editare efectuata de catre The Fucker in Mier Ian 07, 2009 12:01 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
http://nero07.hi5.com
Ruairi

Ruairi


masculin
Numarul mesajelor : 524
Varsta : 43
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 06/01/2009

MP5 problems Empty
MesajSubiect: Re: MP5 problems   MP5 problems Icon_minitimeMier Ian 07, 2009 12:03 pm

hai ca e simplu, cum nu stii cum reglezi hop=upul, mp5-ul tau nu a venit cu un manual de utilizare? acolo in manual iti explica ce si cum, is si ilustratii sugestive, si arata si cum cureti teava sau scoti o bila blocata.
Sus In jos
http://www.6mm.ro
Tarry

Tarry


masculin
Numarul mesajelor : 85
Varsta : 51
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 06/01/2009

MP5 problems Empty
MesajSubiect: Re: MP5 problems   MP5 problems Icon_minitimeMier Ian 07, 2009 9:24 pm

Tarry eventual putem sa ne intalnim sa probez cu incarcator de-el tau?

Da man, mâine iau la serv. şi înc. de 200 şi unul fără rotiţă, dacă ai timp treci şi le iei...
Sus In jos
The Fucker

The Fucker


masculin
Numarul mesajelor : 484
Varsta : 51
Localizare : Rasinari/Sibiu
Data de inscriere : 06/01/2009

MP5 problems Empty
MesajSubiect: Re: MP5 problems   MP5 problems Icon_minitimeJoi Ian 08, 2009 12:24 am

Ruairi a scris:
hai ca e simplu, cum nu stii cum reglezi hop=upul, mp5-ul tau nu a venit cu un manual de utilizare? acolo in manual iti explica ce si cum, is si ilustratii sugestive, si arata si cum cureti teava sau scoti o bila blocata.
Sal Andrei!Sa sti ca nu am nici un manual de utilizare ci doar 4 pagini vai de capul lor care iti arata tampenii de genul cum pui bateria,cum scoti incarcatorul si alte putine chestii de gen.Asa ca nu am experienta si nu vreau sa fac ceva gresit.Dar o sa incerc sa desfac ce pot de pe acolo... lol!
Sus In jos
http://nero07.hi5.com
Ruairi

Ruairi


masculin
Numarul mesajelor : 524
Varsta : 43
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 06/01/2009

MP5 problems Empty
MesajSubiect: Re: MP5 problems   MP5 problems Icon_minitimeJoi Ian 08, 2009 10:16 am

Nu tre sa desfaci nimic!!! Da, spray siliconic are Levi, 35.7 Ron 150 ml. Si daca esti atat de atehnic, fa bine si cauta-ma azi sa iti arat cum se face. Io azi inca sunt liber asa ca is pe acasa pe Rahova.
Sus In jos
http://www.6mm.ro
Vizitato
Vizitator
avatar



MP5 problems Empty
MesajSubiect: Re: MP5 problems   MP5 problems Icon_minitimeJoi Ian 08, 2009 2:38 pm

Daca nu iti iei de la Levi si nici nu ai timp sa treci pe la Ruairi, da-mi un mesaj si il iau eu pe al meu la joc. Asa vei vedea si cum se procedeaza cu ungerea.
Sus In jos
The Fucker

The Fucker


masculin
Numarul mesajelor : 484
Varsta : 51
Localizare : Rasinari/Sibiu
Data de inscriere : 06/01/2009

MP5 problems Empty
MesajSubiect: Re: MP5 problems   MP5 problems Icon_minitimeJoi Ian 08, 2009 10:52 pm

Gracia a scris:
Daca nu iti iei de la Levi si nici nu ai timp sa treci pe la Ruairi, da-mi un mesaj si il iau eu pe al meu la joc. Asa vei vedea si cum se procedeaza cu ungerea.
ok.Nu sti cand pleci?Am vazut un charger (tot Omni)la pxprato.it care este si pe airsoft.ro.Problema e ca nu il au pe stoc si doar prin februarie ar fi.Daca iti dau banii crezi ca ajunge mai repede de la tine?
Sus In jos
http://nero07.hi5.com
Vizitato
Vizitator
avatar



MP5 problems Empty
MesajSubiect: Re: MP5 problems   MP5 problems Icon_minitimeVin Ian 09, 2009 9:00 am

eu plec luni si o sa ajung acolo miercuri. dar toata saptamana nu o sa pot face prea multe, pt ca va trebui sa imi rezolv cu cazarea si toate cele. Nu stiu cat costa transportul de acolo si cum preferi sa trimit produsul tau. Eu nu am pay-pal si nu am decat un card de euro, cel cu diurna. Cu el nu ma bag sa platesc on-line pt ca o sa am bani multi pe el si nu vreau surprize. Dar pt magazine in zona Torino, Piemonte in general unde ma pot deplasa cu masina pot sa cumpar. Vezi daca gasesti ceea ce ai nevoie unde au si magazine nu doar on-line shop.
Sa vorbim cu Ghost si sa vedem daca poate plati cu cardul lui care il foloseste numai pt asa ceva si sa treaca adresa mea de acolo. Apoi voi putea sa trimit linistit pachetele de acolo. Sa vedem ce spune si el.
Sus In jos
The Fucker

The Fucker


masculin
Numarul mesajelor : 484
Varsta : 51
Localizare : Rasinari/Sibiu
Data de inscriere : 06/01/2009

MP5 problems Empty
MesajSubiect: Re: MP5 problems   MP5 problems Icon_minitimeVin Ian 09, 2009 9:17 am

Gracia a scris:
eu plec luni si o sa ajung acolo miercuri. dar toata saptamana nu o sa pot face prea multe, pt ca va trebui sa imi rezolv cu cazarea si toate cele. Nu stiu cat costa transportul de acolo si cum preferi sa trimit produsul tau. Eu nu am pay-pal si nu am decat un card de euro, cel cu diurna. Cu el nu ma bag sa platesc on-line pt ca o sa am bani multi pe el si nu vreau surprize. Dar pt magazine in zona Torino, Piemonte in general unde ma pot deplasa cu masina pot sa cumpar. Vezi daca gasesti ceea ce ai nevoie unde au si magazine nu doar on-line shop.
Sa vorbim cu Ghost si sa vedem daca poate plati cu cardul lui care il foloseste numai pt asa ceva si sa treaca adresa mea de acolo. Apoi voi putea sa trimit linistit pachetele de acolo. Sa vedem ce spune si el.
La pxprato.it de care ziceai au magazin in Milano.Ramane de vazut daca tu ajungi pe acolo...In rest daca se plateste taxa de transport etc tot acolo iesi.Exista varianta ca daca ai o adresa fixa sa platesti contrasegno adica la livrare,fara card etc.Problema e deci legata de transport ,sa nu fie platit de doua ori.Ei faceau transport si in alte tari implici Ro.Dar trebuia intrebat de costuri samd.
Sus In jos
http://nero07.hi5.com
Vizitato
Vizitator
avatar



MP5 problems Empty
MesajSubiect: Re: MP5 problems   MP5 problems Icon_minitimeVin Ian 09, 2009 12:35 pm

in Milano ajung, nu este nici o problema si eventual daca se poate face cu plata la livrare o sa rog pe cineva de la birou sa comande. Ramane de vazut cu transportul din Italia in Romania. Eu o sa vin doar prin aprilie.
Sus In jos
DODA

DODA


masculin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 45
Localizare : SIBIU
Data de inscriere : 27/03/2009

MP5 problems Empty
MesajSubiect: Re: MP5 problems   MP5 problems Icon_minitimeSam Apr 04, 2009 12:33 pm

Salut am si eu un necaz tot la un mp-5 dar mai tampit de JG. Am avut hop-up-ul spart si imi scotea o viteza de 90 m/s , am schimbat hop-up-ul si tot atat scoate . Pierde aer pe la capul piston sau e arcul de asa natura? contra faptului ca arma e relativ noua si trebuia sa aiba 130m/s . Bine nu imi trebuie atat , un 105-110 imi ajunge .
Sus In jos
Tarry

Tarry


masculin
Numarul mesajelor : 85
Varsta : 51
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 06/01/2009

MP5 problems Empty
MesajSubiect: Re: MP5 problems   MP5 problems Icon_minitimeSam Apr 18, 2009 6:07 pm

DODA a scris:
Salut am si eu un necaz tot la un mp-5 dar mai tampit de JG. Am avut hop-up-ul spart si imi scotea o viteza de 90 m/s , am schimbat hop-up-ul si tot atat scoate . Pierde aer pe la capul piston sau e arcul de asa natura? contra faptului ca arma e relativ noua si trebuia sa aiba 130m/s . Bine nu imi trebuie atat , un 105-110 imi ajunge .
ia leg. cu mine, răzolvăm după Paște MP5 tău...
Sus In jos
The Fucker

The Fucker


masculin
Numarul mesajelor : 484
Varsta : 51
Localizare : Rasinari/Sibiu
Data de inscriere : 06/01/2009

MP5 problems Empty
MesajSubiect: Re: MP5 problems   MP5 problems Icon_minitimeSam Apr 18, 2009 6:25 pm

Very Happy
Sus In jos
http://nero07.hi5.com
Hort

Hort


masculin
Numarul mesajelor : 28
Varsta : 47
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 04/05/2009

MP5 problems Empty
MesajSubiect: Re: MP5 problems   MP5 problems Icon_minitimeMar Mai 12, 2009 10:19 am

Salve All,


O scurta intrebare referitor la tensiunea de alimentare a acumulatorului pt un MP5 JG , este ok daca adaptez un acumulator de 11 V in loc de cel original cu care vine arma diferenta nu este asa de mare de voltaj ?

Se castiga in putrere sau numai in cadenta ?

Presupun ca au incercat acet ungrad si de altii , nu stiu cat de mult rezista pistonul si cutia la o cadenta mai mare decat cea normala .

Mersi mult . cyclops
Sus In jos
Ruairi

Ruairi


masculin
Numarul mesajelor : 524
Varsta : 43
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 06/01/2009

MP5 problems Empty
MesajSubiect: Re: MP5 problems   MP5 problems Icon_minitimeMar Mai 12, 2009 10:28 am

castigi doar cadenta nu si putere, dar e asa cum zici tu nu stiu daca rezista prin interior, o prima recomandare ar fi sa schimbi rotile cu unele high torque pentru a putea folosi o baterie cu voltaj mai mare. Dar tot nu inteleg de ce vrei acumulator de 11v?
Sus In jos
http://www.6mm.ro
Hort

Hort


masculin
Numarul mesajelor : 28
Varsta : 47
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 04/05/2009

MP5 problems Empty
MesajSubiect: Re: MP5 problems   MP5 problems Icon_minitimeMar Mai 12, 2009 10:35 am

Sal,

Nu vreau neaparat de 11V dar am deja unul de la un Laptop care este 11V 4400mA , adica e ok ca durata de folosire si dimendiuni mici . la voltaj o sa fac o adaptare cu un stabilizaror de 9V asta nu e o problema un LM cu un mic radiator , singura problema era sa nu stric mecanica din cauza cadentei marite la voltaj mai mare .

Mersi mult de informatie referitor la cadenta .
Sus In jos
Ruairi

Ruairi


masculin
Numarul mesajelor : 524
Varsta : 43
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 06/01/2009

MP5 problems Empty
MesajSubiect: Re: MP5 problems   MP5 problems Icon_minitimeMar Mai 12, 2009 11:56 am

eu zic ca un acumulator de 9.6v e mai mult decat destul pentru replica aia.
Sus In jos
http://www.6mm.ro
Hort

Hort


masculin
Numarul mesajelor : 28
Varsta : 47
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 04/05/2009

MP5 problems Empty
MesajSubiect: Re: MP5 problems   MP5 problems Icon_minitimeMar Mai 12, 2009 12:29 pm

Ce am eu ca amperaj e ok pot sa trag 2 zile Smile) . (cred)

Mersi.
Sus In jos
Ruairi

Ruairi


masculin
Numarul mesajelor : 524
Varsta : 43
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 06/01/2009

MP5 problems Empty
MesajSubiect: Re: MP5 problems   MP5 problems Icon_minitimeMar Mai 12, 2009 1:18 pm

Toata lumea cand incepe sa joace, are senzatia ca are la indemana o gramada de alternative pt diverse piese de airsoft lesne, ieftine si la indemana. Chestia nu e chiar asa. Nu ma pricep intr-atat la electronica, dar 11 volti cred ca nu ii face bine unei replici stoc, ea e menita sa functioneze ideal cu 8.4V. Acum depinde si ce mp5 de JG e, daca e celebrul RAS, aluia ii poti pune si 9.6v
Ca amperaj poti trage 5 zile de joc, acum depinde si cum tragi, dar nu
asta e esentialul. Ideea este sa cumperi o replica de airsoft necesita
un efort financiar, eu unul consider ca e total aiurea sa strici ceva
in ea dupa nici o luna de functionare din cauza unei improvizatii. Iar replicile chinezesti nu reprezinta fiabilitatea intruchipata.
Sus In jos
http://www.6mm.ro
Hort

Hort


masculin
Numarul mesajelor : 28
Varsta : 47
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 04/05/2009

MP5 problems Empty
MesajSubiect: Re: MP5 problems   MP5 problems Icon_minitimeMar Mai 12, 2009 1:49 pm

Am intrebat stiind ca se mai fac upgraduri si care este limita stiind ca MP5 vine cu un set de acumulatori destul de ne performanti in timp .

Fi sigur ca sunt constient de chinezaria pe care am luat-o .

Am intrebat pe baza experientei voastre mai indelungate pe aceste teme .

Mersi de sfat , ca de restul ma ocup eu .
Sus In jos
Ruairi

Ruairi


masculin
Numarul mesajelor : 524
Varsta : 43
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 06/01/2009

MP5 problems Empty
MesajSubiect: Re: MP5 problems   MP5 problems Icon_minitimeMar Mai 12, 2009 2:01 pm

Nu exista o limita a upgrade-urilor, conditia e doar sa fie in limitele regulamentului national pt evenimente, care e adoptat si de noi si evident de buget. Pt ca odata ce te-a apucat sa schimbi prin ea piese, replica ta se transforma intr-un fel de lant al slabiciunilor, care inghite bani.
Bateria stoc care vine cu replica, daca e incarcata corect te tine. In principiu majoritatea cumpara o a doua baterie pe care o folosesc mereu, cea care vine cu replica ramanand in rezerva.
Inca nu ai zis ce mp5 ai.
De ce te tot intreb, pt siguranta angrenajelor ti-ar trebui roti high torque si bucsi metalice cu rulmenti.
Unele au bucsi metalice din fabrica, problema la JG e ca nu sunt 2 replici absolut identice (dimensiuni, interne).
Sus In jos
http://www.6mm.ro
Hort

Hort


masculin
Numarul mesajelor : 28
Varsta : 47
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 04/05/2009

MP5 problems Empty
MesajSubiect: Re: MP5 problems   MP5 problems Icon_minitimeMar Mai 12, 2009 2:30 pm

MP5 JG RAS Metal pat telescopic ,

Nu Ma bag la schimbat de tiava sau mecanica (nu vreau sa schimb performantele ) din motive de securitate dea proteja pe cei cu care joc ,

pt ca ori cat vrei sa obti precizie prin schimbarea tevi sau viteza prin mecanica diferenta de bani nu se justifica fata de performanta si la cea ce vreau eu sa o folosesc .

Arma daca este intretinuta si unsa duce mult si bine .
MP5 ul este cotat bine ca pret performanta .

Singurul lucru care ma doare este durata de tragere a acumulatorului .
Sus In jos
Continut sponsorizat





MP5 problems Empty
MesajSubiect: Re: MP5 problems   MP5 problems Icon_minitime

Sus In jos
 
MP5 problems
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul jucatorilor de airsoft din Sibiu :: Militehnicus :: Probleme si solutii-
Mergi direct la: